O termomodernizacji

O TERMOMODERNIZACJI

Decydując się na docieplenie budynku należy w swoich planach uwzględnić wszystkie te przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych  z nieogrzewanymi, a są to: strop lub stropodach, ściany zewnętrzne (elewacje) oraz strop nad nieogrzewaną piwnicą. W każdym z tych przypadków ciepło będzie przenikało z pomieszczenia ogrzewanego w zimniejszą stronę tj. na zewnątrz budynku lub do piwnicy.

Doświadczenie zawodowe w branży ociepleń, opinie Inwestorów a przede wszystkim opracowania projektantów i audytorów energetycznych dowodzą konieczności przeprowadzania działań termomodernizacyjnych. Aktualizowane wciąż obliczenia, wynikające z bieżącej obserwacji zapotrzebowania i zużycia energii w budynkach,  potwierdzają ogromne straty ciepła poprzez  nieocieplone części budynków.

Zgodnie ze wskazaniami audytorów straty ciepła poprzez poszczególne przegrody rozkładają się następująco:

 

ubytki ciepłaWidoczne na powyższym schemacie ubytki ciepła mówią o średnio 15 % poziomie strat ciepła poprzez nieocieplony lub źle ocieplony stropodach. Warto wspomnieć, że założenia podręcznikowe sprzed kilkunastu lat podawały jedynie 4% możliwych do uzyskania oszczędności.  Ale wówczas nie istniała technologia, którą  można było docieplać stropodachy. Kilka lat stosowania metody „wdmuchiwania” do docieplania stropodachów zweryfikowało tą cyfrę. Dzisiaj, na podstawie prowadzonej przez inwestorów wieloletniej analizy zużycia ciepła, przyjmuje się do obliczeń co najmniej 15 % oszczędności do uzyskania po wykonaniu termoizolacji stropodachu.       

Podobnie wygląda sytuacja z ocieplaniem stropów piwnic. Teoretyczna wartość oszczędności, które można uzyskać po realizacji tej inwestycji to 4-6%. I analogicznie jak przy stropodachach, jeszcze kilka lat temu nie było pomysłu jak poradzić sobie z dociepleniem stropu nad piwnicami. Dopiero  od kilku lat stosowana jest metoda „natrysku” i od tego czasu można śledzić efekty uzyskiwane po ocieplaniu stropów piwnic. Danych obliczeniowych jest jeszcze niewiele ale na przykładzie jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, w której wykonano ocieplenie stropów piwnic metodą natrysku wynika, że oszczędności są zdecydowanie wyższe. Analiza zużycia ciepła w budynkach, po ociepleniu stropów piwnic wykazała aż 8 – 12% oszczędności. Są to imponujące i bardzo istotne dane, które powinny być decydujące przy wyborze kolejności prac termomodernizacyjnych.       

Najkorzystniej byłoby dokonać jednorazowej, kompleksowej termomodernizacji w zakresie wymiany stolarki otworowej, ocieplenia ścian, ocieplenia stropodachu i ocieplenia stropów piwnic. Ogrom nakładów finansowych powoduje,  że często inwestycja dzielona jest na etapy, w zależności od posiadanych środków. Ważne jest by sukcesywnie doprowadzić do sfinalizowania przedsięwzięcia.

Z punktu widzenia poziomu kosztów wykonania poszczególnych działań termomodernizacyjnych najmniej obciążającym budżet jest wydatek na ocieplenie stropodachów, następnie na docieplenie stropów piwnic i wreszcie ocieplenie ścian budynku wraz z wymianą stolarki otworowej. Warto byłoby przystępować do prac w takiej kolejności aby każdy kolejny etap zarabiał na następny.

STOLBAU EKO Sp. z o. o.
ul. Sierpowa 6H
tel/fax 91 48 37 018-19